english | magyar
 
     
Kövess minket!

Konzultáció / Holisztikus

A betegség nem azonos tüneteivel

A legrégebbi írásos emlékek Távol-Keletről származnak. Az indiai ayurvédikus (= az élet tudománya) orvoslás és a hagyományos kínai orvoslás szerint az egészség alapja az egyensúly, amelyet az anyag, energia és szellem harmonikus együttműködése hoz létre. Az ókori görög természetfilozófusok egészségképe a harmónia meglétét, betegségképe a harmónia hiányát feltételezi. Az egészség helyreállításának kulcsa a megbomlott arányok rendezése volt (Hippokratész, Galenus). A Salernói iskola (első európai orvosi egyetem) szerint az egészséges életvitel alapjai a levegő, étel-ital, mozgás-nyugalom, alvás-ébrenlét, emésztési termékek és más váladékok, valamint a lelki- és kedélyállapot. Paracelsus szerint az ember egészségét a "belső orvos", azaz a benne megnyilatkozó természet, és a "belülről gyógyító orvosság", azaz a belső szubsztancia határozza meg.

A holisztikus szemlélet különösen nagyra tartja a jólét és az "egész-ség" fogalmát, törekszik a kiegyensúlyozott életre. Az egyén életének minden aspektusát figyelembe veszi: a fizikait, a mentálist, az általános és az érzelmi jólét érzését, valamint a spirituális értékeket és hitet is. Holisztikus megközelítéssel olyan eszközöket keresünk, melyek segítenek bevonzani vágyainkat és megtalálni személyes erőnket, hatalmunkat. Aki szeretne rátalálni az "egész-ségre", az hamar megtanulja, milyen fontos ápolni a kapcsolatokat, törődni környezetünkkel és a bolygónkkal, elfogadni és tolerálni az emberek közötti különbségeket, és hogy mennyire lényeges, hogy könyörületes tudjon lenni másokkal kapcsolatosan.

A holisztikus gyógyító felismeri, hogy kellemetlenségeink, fájdalmaink az egyensúly hiányának tünetei. Ez az egyensúlyhiány lehet fizikai probléma, mely fizikai testünkkel való rossz bánásmódból ered, például helytelen étrend, mozgás- vagy alváshiány miatt. Az egyensúlyhiányt azonban okozhatja az is, hogy mentális, érzelmi, és spirituális szükségleteink nem kerülnek kielégítésre.A holisztikus gyógyító egyik aspektust (szellem, test, lélek, és érzelmek,környezet) sem hagyja figyelmen kívül a teljes értékelés elvégezéséhez. A kapott információkat felhasználva keresi a legmegfelelőbb gyógymódot.

A holisztikus tudomány szerint minden egyes testrésznek és szervnek igen fontos funkciója van, amely meghatározza egy esetleges betegségnél a lelki ok környezetét is.

A szervezet "beépített" fájdalomcsillapító mechanizmussal rendelkezik. Ez részben az agyunk által termelt endorfinoknak és enkefalinoknak(morfinszerű hatású fájdalomcsillapító hormonok), részben pedig bizonyos ösztönös lelkiállapot-változásoknak köszönhető.

A holisztikus módszerek sikere abban áll, hogy képesek mozgósítani a bennünk rejlő fájdalomcsillapító hormonokat, valamint képesek elterelni a figyelem fókuszát a fájdalomról.

A pontos diagnosztika tudatában az ember képes lelki, tudati és testi szinten is kezelni az adott betegséget. Lelki szinten döntések sokaságával és megbocsátással jut előrébb a beteg. Mentális szinten azzal, hogyha sikerül értelmet adni a kialakult helyzetnek. Egy betegségnek csak akkor van az ember számára pozitív hozadéka, ha tanul belőle és többször nem követi el ugyanazt a hibát. Az ember a helyes tudás birtokában felszabadultabbá, boldogabbá válik.

A holisztikus gyógyászat alapelvei


1) Az egész ember gyógyítása
A holisztikus gyógyászat által használt emberkép test-lélek-szellem hármasságából áll (ún. trichotóm emberkép). Ha betegség lép fel, a rendszer úgy tekinti, hogy az egész ember beteg, a gyógyításnak tehát minden szinten zajlani kell. Minden betegségnek van testi, lelki és szellemi oka. Ha a gyógyítás csak az egyik vagy másik szinten történik, az eredmény is csak részleges lesz.

2) Természeti törvények ismerete és alkalmazása
A modern ipari társadalmak, a civilizált életmód eltávolította az embert a természettől. Bizonyos betegségtípusok egyre gyakrabban és egyre fiatalabb életkorban jelentkeznek. A ma embere nem ismeri az alapvető természeti törvényeket, ezért ezeket folyamatosan áthágja, s részben emiatt lesz beteg. Ezen törvények ismerete és alkalmazása gerincét képezi a holisztikus gyógyászatnak.

3) A megelőzés fontossága
Sokkal könnyebb a betegségek megelőzése, mint a már beteg, degenerálódott szervezet helyreállítása. Az elsődleges cél tehát nem a gyógyítás, hanem a helyes, természetes életmód által az egészség megőrzése.

4) Szelíd diagnózis
A holisztikus gyógyászat külső jelekből következtet a belső szervek állapotára. Ez a diagnosztikai eljárás egyszerű, olcsó, fájdalommentes és semmilyen mellékhatása nincsen. A szakember számára az arc, a haj, a körmök, a szem, a fül, a testtartás és a mozgás elváltozásai mind-mind lényeges információkat hordoznak. Az alapos megtekintés mellett természetesen a kikérdezés és megtapintás is fontos részét képezik a diagnózis felállításának.

5) Természetes gyógymódok
A gyógymódok nagy része közvetlenül a természetből merít (pl. táplálékok, gyógynövények, légfürdők és napfürdők, agyag- és iszappakolások, hidroterápiák stb.) Olyan gyógymódok használatosak, amelyek teljesen összhangban állnak az ember természetével.

6) A testben minden mindennel összefügg
A holisztikus gyógyászat kerüli a szakosodást, úgy tekint a testre, mint egy komplex rendszerre, ahol minden mindennel összefügg. Akárhol történjék is a gyógyító beavatkozás, az az összes szervnél és szervrendszernél éreztetni fogja pozitív hatását.

7) Az öngyógyító erők aktivizálása
Minden ember szervezete komoly öngyógyító mechanizmussal rendelkezik. Betegség esetén ez a folyamat erősen blokkolódhat. A cél éppen ezért a szervezet saját, belső gyógyító erőinek a fokozása egyszerű és természetes, szelíd módszerekkel.

Leggyakoribb holisztikus terápiák és kezelések típusai


  • Helyes táplálkozás, természetes diéta
  • Méregtelenítés, tisztítókúrák, böjt
  • Vitamin- és nyomelem bevitel
  • Gyógynövények használata (fitoterápia)
  • Természeti elemekkel való gyógyítás (tiszta víz, napfény stb.)
  • A friss levegőn végzett légző gyakorlatok
  • Rendszeres mozgás (úszás, futás, kirándulás stb.)
  • Természetes immunerősítés
  • Természetes fájdalomcsillapítás
  • Gerinc helyretétele (kiropraktika)
  • Homeopátia
  • Akupunktúra
  • Akupresszúra
  • Energia-alapú terápiák
  • Kínai orvoslás
  • Alternatív mozgás- és masszázsterápiák
  • Aromaterápia
  • Ayurvédikus gyógyítás

Minden betegség közös oka a szeretethiány. Az egészséghez vezető út a szeretet útja. Szeretettel közelítsünk a természet felé, fogadjuk el szeretettel önmagunkat, forduljunk szeretettel embertársaink felé! A szeretet a legfőbb gyógyító erő.
Top